Mánesova 1672, 356 01 Sokolov
e-mail: info@skolamanesova.cz
tel.: 359 807 052, 777 929 364

slider-1

Školní vzdělávací program „Mánesova – škola globální výchovy – ŠVP PV“ vychází z koncepce vzdělávání, kterou realizujeme od roku 1999 a jež je v souladu se záměry Rámcového ...

více ...

slider-1

Základní škola Mánesova nabízí žákům možnost všestranného rozvoje v jedinečném školním prostředí pod vedením zkušených učitelů. Škola se zaměřuje také na výuku žáků nadaných či motivovaných ...

více ...

slider-1

Čtyřleté Gymnázium Mánesova úspěšně vzdělává studenty již sedmým rokem. Navazuje na vzdělávání v ZŠ Mánesova, která na druhém stupni realizuje výuku žáků minimálně na úrovni osmiletého gymnázia ...

více ...

Školní rok 2016/2017

Šlapeto

6.10.2016 | Miroslav Tvrz

                Sešli jsme se ve vláčku na trati, které se přezdívá Český Semmering (tak to píší v průvodcích, ale já si myslím, že místní lidé to vůbec netuší). Teď už jsme vystoupili, takže se můžeme spočítat. Pokud dobře vidím, je nás dohromady osmnáct. Můžeme vyrazit, naším prvním cílem bude dosažení vrcholu hory. Ten kopec nese jméno Tisovský vrch, ale říká se mu také Pajndl. Na něm se tyčí stoletá kamenná rozhledna.

                Prudký svah máme za sebou, i úzké točité schodiště. Vyhlídková plošina je umístěna vysoko nad špičky smrků a modřínů, takže se můžeme rozhlížet do všech stran. Vidíme nedaleký Plešivec i trochu vzdálenější nejvyšší bod Krušných hor, na obzoru se rýsují siluety Doupovských hor a Slavkovského lesa. Pod věží je dost kamenů, na kterých se dá sedět, ty větší pak lákají děti, aby prokázaly své lezecké schopnosti. Dobré místo pro svačinu. Někdo se cpe, někdo o jídle mluví, někdo jen závidí.

                Dolů do Tisové to šlape samo. Ale rychle nepostupujeme, na každém kroku narážíme na znamení, která dávají tušit možnost nalezení dobře ukrytého pokladu. Dají se tu občas dělat výhodné obchody.

                Hledáme nejvyšší místo Křížového vrchu, a tak scházíme z cesty a raději se snažíme držet na hřebeni. Už jsme minuli několik vrcholů, z nichž postupně každý vypadal jako ten skutečný. Teď už však nějakou dobu klesáme a zatím jsme nenašli to, proč jsme se sem vlastně vydali. A přece – ještě jedna skalka a na ní velký železný kříž. Došli jsme na poslední zastávku křížové cesty. Až půjdeme dál, můžeme sledovat dávný příběh o cestě na smrt, avšak pozpátku, takže z toho nakonec zase bude spíš zmrtvýchvstání.

                Je tu poslední vyhlídka, tentokrát již jen na část města. Ticho lesa střídá hluk vycházející z továrních hal, k tomu se ještě přidávají motory vozů na silnici. I obloha se zatahuje. Za půl hodiny tudy bude projíždět vlak do Karlových Varů, je nejvyšší čas se rozloučit. Tak zas někdy příště.

 

Miroslav Tvrz

 

datum: sobota 1. 10. 2016

místo: Krušné hory – okolí Nejdku (Tisová, Tisovský vrch, Krásná vyhlídka, Křížový vrch, Rajmanova vyhlídka, Nejdek)

Prožili jsme spolu

Co děláme a co chystáme

Píší o nás v Sokolovském deníku...

Každé ráno vám dítě opakuje, že nechce do školy? Stěžuje si, že ho škola nebaví? Že učitelé neučí zajímavě? Že neví, proč se učit nazpaměť? Že vlastně ani netuší, proč se danou látku učí? Pak právě pro vás je koncept Škola Můj Projekt (ŠMP) realizovaný sokolovskou Školou Mánesova, který inovuje české školství a usiluje o to, aby škola připravila žáky na praktický život v reálném světě, umožnila jim poprat se s životními výzvami a především z nich vychovala spokojené lidi.

obrázekobrázek

Den s Mánesovkou

V sobotu 7. 12. jsme přivítali desítky návštěvníků, kteří se přišli podívat do naší školy, načerpat informace, zkusit si matematiku Hejného, nebo si vyrobit vkusnou vánoční dekoraci. 

obrázekobrázek

30. výročí listopadových událostí očima dětí

Ponořili jsme se do listopadových událostí. Zapojili jsme se do projektu Naše revoluce Člověka v tísni a zjišťovali jsme, jak na revoluci a období před ní vzpomínají rodiče a prarodiče. Na základě vyprávění dětí s rodiči vzniklo několik úžasných příběhů.  Právě příběhy pamětníků jsou skvělou metodou, jak dětem přiblížit historické události. Děkujeme všem, kteří byli ochotni vyprávět...

obrázekobrázek

Dopravní abeceda

Jak správně přecházet silnici? Jak bezpečně vystupovat z auta? Čím se jako chodec vybavit při snížené viditelnosti? Jak se chovat na chodníku? To a mnohem více si zkoušely děti formou hry.

obrázekobrázek

Halloween

V pátek 1. 11. 2019 jsme ve škole zažili magický večer.

obrázekobrázek
nahoru