Mánesova 1672, 356 01 Sokolov
e-mail: info@skolamanesova.cz
tel.: 359 807 052, 777 929 364

slider-1

Školní vzdělávací program „Mánesova – škola globální výchovy – ŠVP PV“ vychází z koncepce vzdělávání, kterou realizujeme od roku 1999 a jež je v souladu se záměry Rámcového ...

více ...

slider-1

Základní škola Mánesova nabízí žákům možnost všestranného rozvoje v jedinečném školním prostředí pod vedením zkušených učitelů. Škola se zaměřuje také na výuku žáků nadaných či motivovaných ...

slider-1

Čtyřleté Gymnázium Mánesova úspěšně vzdělává studenty již sedmým rokem. Navazuje na vzdělávání v ZŠ Mánesova, která na druhém stupni realizuje výuku žáků minimálně na úrovni osmiletého gymnázia ...

více ...

Školní rok 2017/2018

Cirkus byl

22.6.2018 | Eliška Bínová

Před stanem se začínají objevovat hloučky nedočkavých návštěvníků cirkusu. Většina z nich zatím netuší, jaká podívaná je čeká. Žádná zvířata. Stovka účinkujících. Samé děti a pár učitelů. Třídenní trénink a rovnou veřejné vystoupení. Někteří rodiče se vychloubají a poučují ostatní, jak se staví cirkusový stan. Však je to minulou neděli stálo dost práce.
***
Lidé již sedí na svých místech. Voní tu pražená kukuřice, děti běhají mezi lavicemi s barevnými světýlky. Nervozita účinkujících se stupňuje, brzy to vypukne. A je to tady! Stan se uzavírá, reflektory září, z reproduktorů se ozývá hudba a každou chvíli se už musí rozhrnout závěs vchodu do manéže. Na scéně se objevují první děti, které si zatím jen tak hrají. Přichází také děvčátko Mandy a medvídek Happy, aby vše tiše zpovzdálí pozorovali.
***
Hudba se mění, světla zhasínají. A pak už to jde jako po drátkách. V černé tmě mezi květy poletují pestří motýlci, mořskými hlubinami proplouvají rybičky. Najednou se celá manéž utápí v záplavě světla a po laně se prochází mladé dívky s paraplíčky, ty doprovázejí galantní pánové. To už se střídají scéna za scénou, výstup za výstupem. Klauni se prohánějí na koních, stavějí sochy, opylují květiny, voda stříká do obecenstva. Chicagští gangsteři v tmavých brýlích předvádějí své triky na oklamání důvěřivých občanů. Kam se poděli kamarádi? Proč lezli do té bedny? Fakíři tancují na špičatých železných hřebících, lehají si do hromad ostrých skleněných střepů, nechávají klouzat plameny po nahých tělech. Stan je plný ohně a dýmu. Asketové z východu odcházejí a manéž zaplní poletující míčky, šátky a kruhy, boky krásných dívek se vlní, aby udržely v pohybu obruče. Akrobaté létají vzduchem, vidíme hvězdy, salta a přemety, těla se na sebe kupí, aby splynula v jedinou vysokou pyramidu. Od stropu se spouštějí hrazdy, na které vyskakují odvážní vzduchoplavci. Diváci tají dech, hlavy mají v záklonu a pak jimi nevěřícně vrtí. To přeci není vůbec možné!
***
Konec. Dívky a ženy v přiléhavých trikotech, s nádhernými účesy, květy ve vlasech, mladí muži předvádějící svalnatá těla, děti s rozzářenými obličeji, pestrobarevní klauni, blýskavé kostýmy, světla, hudba – to vše zmizelo v nenávratnu. Zbydou pouze vzpomínky. Návštěvníci se pomalu zvedají ze sedadel, v rukou kapesníky. Někomu po tváři skanula osamělá slza, jinému se řinou proudem z očí.
***
Stan je prázdný a smutný. Teď čeká na rozebrání, aby mohl celý cirkus zmizet a zítra se objevit na jiném místě, u jiných dětí. Za chvíli smutek vystřídá zapomnění, ale něco v nás zůstane. Pocit sounáležitosti s ostatními. Týden tvrdé práce. Malí společně s velkými, všichni dohromady. Radost z dokončené práce. Pocit úspěchu. Společný cíl a jeho naplnění.
 

Prožili jsme spolu

Cirkus byl

Před stanem se začínají objevovat hloučky nedočkavých návštěvníků cirkusu. Většina z nich zatím netuší, jaká podívaná je čeká. Žádná zvířata. Stovka účinkujících. Samé děti a pár učitelů. Třídenní trénink a rovnou veřejné vystoupení. Někteří rodiče se vychloubají a poučují ostatní, jak se staví cirkusový stan. Však je to minulou neděli stálo dost práce.

Čtvrtý tematický den za námi

V první polovině května proběhl další z Tematických dnů.

obrázekobrázek

Třetí tematický den

Na naší škole proběhl v pondělí 26. března třetí tematický den, tentokrát s podtitulem Poznáváme sami sebe (nejen o silných stránkách).

Velikonoční dílny

První opravdu jarní a slunečný den je za námi a s ním i naše "Velikonoční dílny"...

obrázekobrázek

Druhý tematický den

První prosincové pondělí bylo v naší škole od rána velmi rušno. Konal se tu totiž další z takzvaných Tematických dnů. Ty se ve škole odehrají několikrát během školního roku. Žáci se v nich věnují sami sobě, svému rozvoji a učitelé pro ně vytvářejí program šitý na míru. Žáci ze všech tříd základní školy i gymnázia pro tento den vytvoří skupinky, ve kterých během dopoledne prochází připravená stanoviště. Získávají na nich nové informace i dovednosti, které tu rovnou uplatňují v praxi.

obrázek
nahoru